Sir Douglas Colin Cameron
Sir Douglas Colin Cameron Archives of Manitoba: Cameron, Douglas Colin 3 (N21825)

Term of Office: 1 August 1911 – 3 August 1916
Born: Hawkesbury, Upper Canada, 8 June 1854
Died: Toronto, 27 November 1921

  • Arrived in Manitoba in 1878, establishing a contracting business in Brandon.
  • A regular winner of ribbons and medals at Manitoba horse shows.
  • Engaged in lumbering at Rat Portage (now Kenora), Ontario, was instrumental in establishing Maple Leaf Flour Mills.
  • Mayor of Rat Portage.
  • Liberal member of Ontario Legislature 1902-05.
  • Defeated as a Liberal candidate in Winnipeg in 1908 federal election.
  • Knighted in 1913.